piątek, 28 grudnia 2012

Anne Plichota Cendrine Wolf "Oksa Pollok- ostatnia nadzieja"

Uwielbiam książki o ludziach z niezwykłymi mocami. Seria książek o trzynastoletniej Oksie Pollok o takiej dziewczynce opowiada.
Oksa ze swoją babcią Dragomirą, rodzicami oraz jej najlepszym, przyjacielem Gusem przeprowadzają się do Londynu. Rozpoczynają rok szkolny i wydaje się że wszystko idzie normalnie. Do czasu, gdy Oksa odkrywa,  że jest zdolna do latania, przesuwania przymiotów nie dotykając ich ręką oraz rzucania kul ognia. W tym samym czasie na brzuchu pojawia się jej dziwny guz, który przeistacza się w znamię w kształcie gwiazdy. Zaniepokojona dziewczynka pokazuje to swojej babci, która wyjawia jej ważny sekret. Oksa została zaznaczona znamieniem, które wybiera Najłaskawszą. Jest ona władczynią krainy Edefii, z której pochodzi rodzina Polloków. Dragomira także była Najłaskawszą lecz została wypędzona razem ze swoimi przyjaciółmi. Dlaczego? Jakie inne moce posiada Oksa? Kim jest okropny profesor Maggrow? Do czego służą poszczególne rodzaje granoków, zwierząt i roślin? Tych pytań można zadawać nieskończoność, ale jak przeczytacie tą książkę na pewno sobie na nie odpowiecie.
To książka zabawna i ciekawa. Nie znam książki, w której nazwy przedmiotów, roślin i zwierząt są takie dziecinne a książka nie traci swojego uroku. No bo czy nazwy Zgadurka, SiuśkoŚmiejka nie są zabawne? Jednak książka ma minus. Tak samo jak w "Klątwie tygrysa" bohaterka  jest bardzo niedojrzała.
Książka zasługuje na 8/10 gwiazdek!

Wydawnictwo Czarna Owca, 2011

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz