wtorek, 23 kwietnia 2013

Emily Diamond "Okup drapieżców"


Czy wyobrażaliście sobie kiedyś świat za powiedzmy 200 lat? Ja w każdym razie nie raz. Wyobrażałam sobie że będzie to niesamowity świat w którym „królową” będzie elektronika a „królem” komputer. Jednak może tak wcale nie będzie? Może powrócimy do czasów nowożytności i będziemy żyć, jak tamci ludzie? Zobaczmy, jak wyobraża to sobie Emily Diamand autorka książki fantasy „Okup drapieżców”.
Anglia jest zatopiona a włada nią Większa Szkocja. Na morzach rządzą drapieżcy – brutalni ludzie bez serca. Londynu prawie nie ma. Elektronika, komputery, to wszystko zniknęło!
Mała Lilly Melkun, mieszkanka wioski rybackiej w roku 2216, właścicielka niezwykle rzadkiego kota morskiego ponosi ogromną stratę. Jej babcia, jedyna żyjąca krewna, zostaje zabita przez drapieżców. Wtedy również drapieżcy porywają córkę premiera, a on obwinia o to mieszkańców. Lilly musi wyruszyć na pomoc Aleksandrze, aby ocalić wioskę. Razem ze swoim kotem morskim wypływa na pełne morze zmierzając w stronę Londynu. W łódce wiezie coś jeszcze. Tajemniczy okup, który wydaje się być tylko cennym kamieniem. Lilly nie wie, jak bardzo jest ważny w mniemaniu Szkotów.
Książka opisuje bardzo ciekawy świat i to właśnie uwielbiam.
”- Ostrożnie! – woła pan Saravanan – To wszystko są Harry Pottery. Pół tuzina historyków bije się o to, żeby położyć na nich swoje łapy!”. U nas też historycy marzą o zbadaniu książki sprzed 200 lat. Uwielbiam takie odnośniki do czasu akcji.
Daję jej 9 gwiazdek.

Wydawnictwo Wilga Warszawa 2010


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz